Aktualności

Kształcenie zawodowe w powiecie nowotomyskim wkracza w XXI wiek

  • 11-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
„Modernizacja i doposażenie infrastruktury edukacyjnej na terenie powiatu nowotomyskiego w celu rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego” to nazwa projektu, który do sierpnia 2022 roku zrealizuje powiat nowotomyski z pomocą dofinansowania unijnego w wysokości blisko 6,3 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).  
 
Dzisiaj podczas telekonferencji, umowę w tej sprawie podpisali Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Wilkoński – starosta nowotomyski oraz Marcin Brambor – wicestarosta nowotomyski. W konferencji wzięli udział także: Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki oraz przedstawiciele mediów.
 
 
 
Na zdjęciu starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński oraz wicestarosta Marcin Brambor podczas podpisania umowy.
 
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 7,3 mln złotych. Zarząd Województwa Wielkopolskiego, będący Instytucją Zarządzającą środkami WRPO 2014+, przeznaczy na jego realizację  prawie 6,3 mln złotych, czyli 85 proc. sumy całkowitych wydatków.  Zakończenie projektu przewidziano na koniec sierpnia 2022 roku. 
 
Reorganizacja struktury kształcenia zawodowego w powiecie nowotomyskim to pilne wyzwanie tamtejszego rynku pracy. Zdiagnozowano w tym rejonie problemy związane z edukacją zawodową, które polegają w szczególności na niedopasowaniu jakości i kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy. Skutkiem tego jest generowanie nadwyżek podaży pracy w niektórych zawodach. Realizacja projektu, który obejmuje dwie szkoły w Nowym Tomyślu – ZS nr 1 i ZS nr 2 oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, przyczyni się do poprawy stanu infrastruktury edukacyjnej  na terenie powiatu nowotomyskiego i jakości kształcenia.  Celem nadrzędnym jest rozwój społeczno-gospodarczy obszaru funkcjonalnego powiatu nowotomyskiego poprzez inwestowanie w szkolnictwo kształcenia zawodowego. Efektem będzie stworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej, zachęcającej młodzież do wyboru kształcenia zawodowego. Planowana liczba użytkowników wspartych obiektów infrastruktury kształcenia zawodowego to blisko 1250 osób.
Prace obejmą m.in. przebudowę części budynku użytkowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu na cele kształcenia zawodowego oraz zakup wyposażenia pracowni mechanicznych, informatycznych i ekonomicznych. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu zakupi wyposażenie pracowni zawodów mechatronik i technik reklamy, a ZSRCKU w Trzciance – doposaży pracownie i warsztaty szkolne dla zawodów: technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych. 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją