Aktualności

Franciszek Satkowski (1878-1945) - wystawa po latach

  • 14-03-2023
  • Autor: Krystian Dybek
W poniedziałek, 13 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla Franciszka Satkowskiego. Wystawa zatytułowana „Franciszek Satkowski (1878-1945) - wystawa po latach” jest próbą upamiętnienia jego twórczości artystycznej. Zbiór prac jest połączony z zaprezentowaniem oryginalnych dokumentów i fotografii rodziny Satkowskich, między innymi listów pisanych z Auschwitz przez Zbigniewa Satkowskiego (1917-1941) do rodziców, czy świadectw seminarium nauczycielskiego Marii Satkowskiej (1888-1977) – żony Franciszka i znanej nowotomyskiej nauczycielki. Udostępnione na wystawie prace twórcze Satkowskiego są jedynym zachowanym w dziejach miasta zbiorem artystycznym przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla. Razem z rodzinnymi dokumentami stanowią bardzo ważne świadectwo nowotomyskiej przeszłości. 
 
 
Zdjęcie z wystawy prac.
 
Franciszek Satkowski (1878-1945) – urodził się w Dembie (dziś Nowa Dęba) w powiecie tarnobrzeskim. Był inspektorem kontroli skarbowej w Urzędzie Skarbowym w Nowym Tomyślu w latach 1925-1936. Pracę zawodową rozpoczął w 1896 roku w austriackiej straży skarbowej. W 1925 roku wraz z rodziną przybył do naszego miasta. Mieszkali tu do 1939 r. Był artystą amatorem, choć jego niezwykle barwne, tworzone kredkami prace mają bez wątpienia walor artystyczny. Lata okupacji spędził na wysiedleniu w Krakowie z żoną Marią i córką Danutą. Praca twórcza była dla Satkowskiego odreagowaniem od wojennej rzeczywistości, była również próbą zapomnienia o śmierci 23-letniego syna Zbigniewa w Auschwitz w 1941 roku. 
Wystawa składająca się z czterdziestu czterech prac ukazuje zabytki architektoniczne Krakowa, podhalańską drewnianą architekturę sakralną, pejzaże. Na wystawie obejrzeć można również portrety: Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz córki Danuty Satkowskiej.  
 
Zaprezentowanie jego dorobku artystycznego i rodzinnych dokumentów było możliwe dzięki uprzejmości państwa Cecylii i Andrzejowi Ziemniewskich, którzy postanowili pokazać je szerszemu gremium. Kuratorem wystawy jest Damian Rożek -Pawłowski, dziennikarz, regionalista, bibliotekarz, kierownik Zespołu ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i autor książki „Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia”. Jest to niewątpliwie zapowiedź kolejnej sagi rodzinnej, poświęconej tym razem właśnie rodzinie Satkowskich, która jeszcze w tym roku ukaże się na łamach Przeglądu Nowotomyskiego. 
 
Wśród licznych, zainteresowanych twórczością artysty i lokalną historią gości wernisażu nie zabrakło wicestarosty nowotomyskiego Marcina Brambora, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły dra Piotra Nowaka oraz członków Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Cyfrowe kopie fotografii rodziny Satkowskich z albumu państwa Ziemniewskich, z których część prezentowana jest na wystawie, będą dostępne także w Nowotomyskiej Galerii Internetowej. Wystawę można oglądać w nowotomyskiej książnicy do 7 kwietnia br.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją