Aktualności
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego podaje do publicznej wiadomości informację o wyniku przetargu
- 21-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
W dniu 14 marca 2023 r. o godzinie 930, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu odbył się I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości lokalowej nr 7, usytuowanej w budynku mieszkalnym nr 11A w Trzciance, gm. Kuś lin, stanowiącej mienie Powiatu Nowotomyskiego. Dla nieruchomości Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu prowadzi księgę wieczystą nr PO1N/00043790/9.
Transplantologia - Zgoda na dar życia!
- 21-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Polska jest krajem o przeciętnym wskaźniku przeszczepiania narządów oraz spadającym od wielu lat wskaźnikiem donacji.
Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów w Polsce obowiązuje tzw. zgoda domniemana na pobranie narządów do transplantacji po śmierci. Oznacza to, że każda osoba pełnoletnia, która za życia nie zgłosiła sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, domyślnie jest uznany jako potencjalny dawca narządów po śmierci. W przypadku osoby małoletniej natomiast, zgodę na to muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni.
Grafika informacyjna.
Lekarze nie mają obowiązku pytania rodziny zmarłego o wyrażenie zgody na pobranie narządów. Procedura wymaga, aby przekazać informacje o zamiarze pobrania narządów od zmarłego pacjenta i sprawdzić, czy zmarły za życia wyraził sprzeciw wobec takiej procedury. W praktyce sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Dlatego zgodę na transplantację po śmierci warto dodatkowo wyrazić poprzez: rejestrację w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych, informując o tym najbliższych lub potwierdzające zgodę „oświadczenie woli” napisane odręcznie lub pobrane ze strony http://www.poltransplant.pl.
Podpisując oświadczenie woli dajemy dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
W oświadczeniu wystarczy wpisać: "Wyrażam zgodę na pobranie po śmierci moich narządów i tkanek do przeszczepu", a następnie podać swoje imię i nazwisko, PESEL, adres oraz datę. Oświadczenie trzeba koniecznie podpisać. Najlepiej nosić je razem z dokumentami. Ma ono jedynie charakter informacyjny, nie musimy go nigdzie rejestrować.
Każdy, kto nie zgadza się na oddanie po śmierci swoich narządów do przeszczepienia, może zgłosić swój sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Formularz do pobrania znajduje się na stronie http://www.poltransplant.pl.
Druki można również otrzymać w zakładach opieki zdrowotnej. Wypełniony i podpisany formularz należy wysłać lub przekazać osobiście do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Warszawie, al. Jerozolimskie 87. Osoba zgłaszająca otrzyma potwierdzenie wpisu listem poleconym. Sprzeciw jest skuteczny od dnia rejestracji w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.
Więcej informacji znaleźć można na stronie:
"Oddech wolności" dla partnerskiego miasta Tarnopol
- 17-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
Jutro, 18 marca pożegnamy uczniów i nauczycieli z objętej wojną Ukrainy, którzy w ramach akcji „Oddech wolności” przebywają na terenie naszego powiatu. Grupa przyjechała z Tarnopola - miasta partnerskiego Powiatu Nowotomyskiego. Od soboty, 3 marca trzydzieści dzieci, które w Ukrainie uczą się języka polskiego mieszka w polskich rodzinach. Tutaj chodzą do szkół wraz z polskimi rówieśnikami poznając jeszcze lepiej nasz język, kulturę, tradycje i przede wszystkim odpoczywając od dźwięku syren alarmowych, strachu i lęku.
Zdjęcie uczestników wymiany.
Gdy dzieci cieszą się z pobytu, ich nauczycielki przeprowadziły również wiele lekcji w naszych szkołach, a także zwiedziły placówki oświatowe i kulturalne naszego powiatu. Swoje drzwi i gościnność zapewnili dla ukraińskich pedagogów: I Akademicka Szkoła Podstawowa w Nowym Tomyślu, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Opalenicy, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu.
Swoją opieką i wsparciem podczas pobytu w Polsce otoczyła grupę nauczycielek Dorota Kaczmarek, radna Rady Powiatu Nowotomyskiego (Niepubliczne Przedszkole w Opalenicy - Dziecięce ABC), która już od ubiegłorocznej wymiany utrzymuje przyjacielskie kontakty z ukraińskimi koleżankami. Wraz z Marcinem Bramborem – wicestarostą nowotomyskim i Marzeną Matusiak - kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego zadbano, by nasi dorośli goście nie czuli się osamotnieni.
Choć na podsumowania przyjdzie jeszcze czas już dzisiaj wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim polskim rodzinom, które przyjęły pod swój dach dzieci z Ukrainy. Dziękujemy organizatorom akcji „Oddech wolności”, a zwłaszcza fundacji Pomagamy - dzień po dniu. Za pomoc w realizacji pobytu nauczycielek dziękujemy również dyrektorom szkół: p. Dominikowi Handzewniakowi - I Akademicka Szkoła Podstawowa w Nowym Tomyślu, p. Grażynie Szulc - SP Opalenica, p. Anicie Rucioch – Gołek - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, a także włodarzom gmin, w których dzieci mieszkają i chodzą do szkół. Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy, gdzie zorganizowano koncert dla jednej z uzdolnionych młodych Ukrainek.
Zapraszamy na finałowy bieg w ramach Zimowego Grand Prix Powiatu nowotomyskiego
- 17-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
Zimowe Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w biegach na 5 km dobiega końca! Zapraszamy 1 kwietnia 2023 r. na finałowy bieg w Cichej Górze.
Plakat informujący o wydarzeniu.
Uczestnicy WTZ z Grońska z życzeniami w Starostwie
- 17-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
Nadal nie jest dopuszczone łowienie ryb w jeziorze Sękowskim
- 17-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
Starosta Nowotomyski informuje, że nadal nie jest dopuszczone łowienie ryb w jeziorze Sękowskim (Osusz) w Sękowie. Zgodnie z informacją uzyskaną w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Poznaniu w najbliższych dniach dyrektor tej instytucji rozpocznie prowadzenie gospodarki rybackiej na tym obwodzie. W związku z powyższym osoby zainteresowane wędkowaniem na ww. zbiorniku winny na stronie pod adresem https://poznan.wody.gov.pl/lowiska-rzgw sprawdzić, czy w wykazie pojawił się już obwód rybacki Jeziora Sękowskie na rzece Czarna Woda – nr 2, a następnie zapoznać się z zasadami sprzedaży zezwoleń na wędkowanie.
Grafika z tytułem.
Ciekawa propozycja dla absolwentów szkół ponadpodstawowych
- 16-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
W środę, 15 marca w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu z inicjatywy Członka Zarządu Powiatu Nowotomyskiego Konrada Drąga odbyła się wideo konferencja z przedstawicielem niemieckiej firmy zajmującej się produkcją samochodów elektrycznych oraz baterii zasilających pojazdy elektryczne. Tematem przewodnim spotkania była współpraca ze szkołami, których organem prowadzącym jest powiat nowotomyski. W najbliższym czasie odbędzie się wizyta studyjna przedstawicieli fabryki z Berlina, podczas której zaprezentowane zostaną możliwości podjęcia pracy dla absolwentów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu nowotomyskiego.
Zdjęcie ze spotkania.
Franciszek Satkowski (1878-1945) - wystawa po latach
- 14-03-2023
- Autor: Krystian Dybek
- drukuj
W poniedziałek, 13 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla Franciszka Satkowskiego. Wystawa zatytułowana „Franciszek Satkowski (1878-1945) - wystawa po latach” jest próbą upamiętnienia jego twórczości artystycznej. Zbiór prac jest połączony z zaprezentowaniem oryginalnych dokumentów i fotografii rodziny Satkowskich, między innymi listów pisanych z Auschwitz przez Zbigniewa Satkowskiego (1917-1941) do rodziców, czy świadectw seminarium nauczycielskiego Marii Satkowskiej (1888-1977) – żony Franciszka i znanej nowotomyskiej nauczycielki. Udostępnione na wystawie prace twórcze Satkowskiego są jedynym zachowanym w dziejach miasta zbiorem artystycznym przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla. Razem z rodzinnymi dokumentami stanowią bardzo ważne świadectwo nowotomyskiej przeszłości.
Zdjęcie z wystawy prac.
Franciszek Satkowski (1878-1945) – urodził się w Dembie (dziś Nowa Dęba) w powiecie tarnobrzeskim. Był inspektorem kontroli skarbowej w Urzędzie Skarbowym w Nowym Tomyślu w latach 1925-1936. Pracę zawodową rozpoczął w 1896 roku w austriackiej straży skarbowej. W 1925 roku wraz z rodziną przybył do naszego miasta. Mieszkali tu do 1939 r. Był artystą amatorem, choć jego niezwykle barwne, tworzone kredkami prace mają bez wątpienia walor artystyczny. Lata okupacji spędził na wysiedleniu w Krakowie z żoną Marią i córką Danutą. Praca twórcza była dla Satkowskiego odreagowaniem od wojennej rzeczywistości, była również próbą zapomnienia o śmierci 23-letniego syna Zbigniewa w Auschwitz w 1941 roku.
Wystawa składająca się z czterdziestu czterech prac ukazuje zabytki architektoniczne Krakowa, podhalańską drewnianą architekturę sakralną, pejzaże. Na wystawie obejrzeć można również portrety: Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz córki Danuty Satkowskiej.
Zaprezentowanie jego dorobku artystycznego i rodzinnych dokumentów było możliwe dzięki uprzejmości państwa Cecylii i Andrzejowi Ziemniewskich, którzy postanowili pokazać je szerszemu gremium. Kuratorem wystawy jest Damian Rożek -Pawłowski, dziennikarz, regionalista, bibliotekarz, kierownik Zespołu ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i autor książki „Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia”. Jest to niewątpliwie zapowiedź kolejnej sagi rodzinnej, poświęconej tym razem właśnie rodzinie Satkowskich, która jeszcze w tym roku ukaże się na łamach Przeglądu Nowotomyskiego.
Wśród licznych, zainteresowanych twórczością artysty i lokalną historią gości wernisażu nie zabrakło wicestarosty nowotomyskiego Marcina Brambora, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły dra Piotra Nowaka oraz członków Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Cyfrowe kopie fotografii rodziny Satkowskich z albumu państwa Ziemniewskich, z których część prezentowana jest na wystawie, będą dostępne także w Nowotomyskiej Galerii Internetowej. Wystawę można oglądać w nowotomyskiej książnicy do 7 kwietnia br.
Świętowali sołtysi z całego powiatu
- 13-03-2023
- Autor: Kamil Kałek
- drukuj
W piątek, 10 marca w Zbąszyniu odbyło się ogólne zebranie członków Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Nowotomyskiego. Uroczystość miała na celu podsumowanie rocznej działalności Zarządu Stowarzyszenia, podjęcie uchwał w sprawach bieżących oraz udzielenie absolutorium Zarządowi. Bardzo uroczystym momentem było bez wątpienia wręczenie statuetki Super Sołtysa, którą otrzymał sołtys Stefanowa, Marek Sołtysik. Nominowani do tego tytułu byli także: Florian Grocholewski (Bródki gm. Lwówek), Bernard Weymann (Terespotockie, gm. Opalenica), Magdalena Kaczorowska (Stary Folwark, gm. Miedzichowo), Stefan Schulz (Grubsko, gm. Nowy Tomyśl), Jarosław Woźny (Michorzewko, gm. Kuślin).
W tym roku po raz pierwszy Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Nowotomyskiego postanowił wyróżnić osoby szczególnie zasłużone. Medal za zasługi na rzecz społeczności lokalnej Powiatu Nowotomyskiego otrzymali: Mirosława Kortus - prezes Banku Spółdzielczego w Nowym Tomyślu, Krzysztof Rupa - przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Nowym Tomyślu, Andrzej Wilkoński - starosta nowotomyski, Marcin Brambor - wicestarosta nowotomyski, Arkadiusz Kaźmierczak - prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Nowotomyskiego.
Ponadto włodarz każdej z gmin powiatu nowotomyskiego uhonorował sołtysów ze swojej gminy. Życzenia i gratulacje dla wszystkim zgromadzonych z okazji przypadającego na 11 marca Dnia Sołtysa złożyli m.in. obecni na spotkaniu: wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, poseł na Sejm RP Krzyszfof Paszyk, przedstawiciele powiatowych władz samorządowych i radni. Wydarzenie swym występem uświetniła Zbąszyńska Orkiestra Dęta.
Fot. Dorota Michalczak
Oddech wolności dla ukraińskich dzieci
- 07-03-2023
- Autor: Marzena Matusiak
- drukuj
Od soboty, 4 marca na naszym terenie gościmy dzieci z ukraińskiego Tarnopola, z którym współpracuje Powiat Nowotomyski. Dzięki wolontariuszom Fundacji „Dzień po Dniu Pomagamy” oraz wielu życzliwym ludziom udało się zaprosić 30 dzieci, które zamieszkały w polskich rodzinach. Dzieci trafiły na dwa tygodnie do rodzin z gminy Kuślin, Opalenica, Nowy Tomyśl, Pniewy, Zbąszyń, Wolsztyn, a nawet Puszczykowo.
Zdjęcie ze spotkania.
Nasi goście razem z polskimi rówieśnikami chodzą do szkół, poznają naszą historię, kulturę, zwyczaje, a przede wszystkim odpoczywają od codziennego strachu i niepokoju. Warto w tym miejscu tylko nadmienić, że dzieci, które przyjechały do Polski to uczniowie, którzy nagrodzeni zostali w ten sposób za bardzo dobre wyniki w nauce, zwłaszcza j. polskiego, który jest jednym z przedmiotów w tarnopolskiej szkole.
- Wyrażamy ogromny szacunek i wdzięczność dla organizatorów akcji pn. „Oddech wolności”, a także dla rodzin, które goszczą w tym czasie dzieci z objętej wojną Ukrainy - podsumowuje wicestarosta nowotomyski, Marcin Brambor, który od początku angażuje się w to, by naszym wyjątkowym gościom pobyt w Polsce upłynął jak najlepiej.