Dzisiaj jest: Poniedziałek, 29 Kwiecień 2024 Imieniny: Piotra i Pawła
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Sezon szparagowy rozpoczęty

  • 09-05-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 8 maja w Hotelu Rzymskim w Poznaniu odbyło się ogólnopolskie uroczyste otwarcie sezonu szparagowego pod patronatem Polskiego Związku Producentów Szparaga oraz Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Podczas Szparagowej Konferencji Prasowej doszło do podpisania listu intencyjnego dotyczącego utworzenia Muzeum Szparagowego pomiędzy Powiatem Nowotomyskim, Polskim Związkiem Producentów Szparaga, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno -Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.


Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: Ireneusz Kozecki - starosta nowotomyski, Tomasz Kuczyński - wicestarosta nowotomyski, Marian Jakobsze - prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga, Jan Maćkowiak - dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie oraz Andrzej Chwaliński - kierownik Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski - uznany w świecie specjalista w dziedzinie biologii i uprawy szparaga, organizator Międzynarodowych Konferencji Szparagowych.

Kolejną doniosłą chwilą było wręczenie „Srebrnych Szparagów” w uznaniu za zasługi na rzecz promocji szparaga i wspieranie działań PZPSz. Z rąk prezesa Mariana Jakobsze i prof. dr hab. M. Knaflewskiego wyróżnienie odebrał Krzysztof Grabowski - wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Jak co roku i tym razem nie brakowało potraw, w którym głównym składnikiem był szparag.

 

XV Targi Ogrodniczo - działkowe Powiatu Nowotomyskiego

  • 30-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Piękna, słoneczna pogoda dopisała w niedzielę, 29 kwietnia podczas jubileuszowych XV Targów Ogrodniczo - Działkowych Powiatu Nowotomyskiego, organizowanych wspólnie przez Starostwo Powiatowe, Gminę Kuślin i Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance Przygotowane przez organizatorów atrakcje, przeciągnęły do Trzcianki wielu miłośników ogrodnictwa i dobrej zabawy.
 
Wicestarosta nowotomyski Tomasz Kuczyński wraz z wójtem Kuślina Jerzym Dziamskim oraz dyrektor ZSRCKU w Trzciance Izabelą Kałek uroczyście powitali wszystkich przybyłych na tegoroczną imprezę. Jako pierwsza tego dnia na scenie zaprezentowała się Waleria Fludra „Luna”. Tuz po niej wystąpił zespół Wiklinki Miejsca na scenie nie zabrakło również dla najmłodszych. Artystyczny występ przygotowały dla uczestników Targów dzieci z przedszkola w Michorzewie. Zaraz po nich odbyły się koncerty zespołów Bi End Łaj oraz Dambejk. Zaprezentowano również dwa nowe znaczki turystyczne: wydany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu - Zespół Pałacowo-Parkowy w Trzciance i wydany przez gminę Kuślin znaczek okolicznościowy 100-lecie udziału mieszkańców gminy Kuślin w Powstaniu Wielkopolskim.
 
Wiele emocji wzbudziły występy, tym razem dwóch gwiazd - Mezo, który wystąpił wspólnie z Ewą Jach i zespołu Mig. Tradycyjnie podczas Targów miłośnicy roślin i działkowicze mogli zaopatrzyć się w rośliny u sprzedawców.
 

Nowotomyski PUP liderem!

  • 24-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu wyłonił „Liderów wykorzystania środków na aktywizację - aktywne powiatowe urzędy pracy z terenu województwa wielkopolskiego". Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał nagrody dla trzech najlepszych oraz wyróżnił pięć powiatowych urzędów pracy w Wielkopolsce, pod względem efektywnej aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Jednym z wyróżnionych urzędów był Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Tomyślu. List gratulacyjny w poniedziałek, 23 kwietnia podczas XLV sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofii Szalczyk odebrał starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i dyrektor PUP Marzena Szułczyńska.
 
W procedurze wyłonienia zwycięzców Wojewódzki Urząd Pracy brał pod uwagę przede wszystkim efektywność zatrudnieniową osiągniętą przez PUP oraz efektywność kosztową. Nie bez znaczenia był również poziom wykorzystania środków Funduszu Pracy i Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz wysokość pozyskanych przez urząd środków Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej. Na wysokie miejsce Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Tomyślu wypłynął także osiągnięty przez urząd najniższy w Wielkopolsce poziom bezrobocia długotrwałego.
 
Procedura wyłonienia liderów oparta była na danych statystyki publicznej, będących w dyspozycji WUP w Poznaniu, zawierających wyniki działalności wszystkich powiatowych urzędów pracy województwa wielkopolskiego osiągnięte w latach 2014-2017.
 
 

Rozmawiali o rzemiośle

  • 24-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W sobotę, 21 kwietnia w Nowym Tomyślu odbyło się Walne Zebranie nowotomyskiego Cechu Rzemiosł Różnych. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia cechmistrza Włodzimierza Szymańskiego, który przywitał zaproszonych gości oraz omówił dotychczasowe zrealizowane działania Cechu.
 
Następnie omówiono najważniejsze zadania do realizacji w 2018 roku. Jednym z wiodących tematów była dyskusja na temat szkolnictwa zawodowego w powiecie nowotomyskim, współpracy szkół ponadgimnazjalnych z lokalnymi rzemieślnikami oraz możliwości promowania rzemiosła.
 
Przedstawiono sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe za ubiegły rok działalności Cechu oraz przyjęto plan działań na rok bieżący. Obecny na spotkaniu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki podkreślił, że oczekiwania środowiska rzemieślniczego są dla niego bardzo ważnymi tematami do kolejnych rozmów, a w konsekwencji do podejmowania w dalszym ciągu konkretnych działań. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również zastępca dyrektora Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Wiesław Ratajczak oraz Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego Antoni Odzimek.
 
 

TRZCIANECKIE TECHNIKUM ZNÓW NAJLEPSZE !

  • 24-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 20 kwietnia w trzcianeckiej szkole prawie 180 uczniów z zachodniej Polski stanęło w szranki w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Ten niezwykle prestiżowy konkurs gromadzi od lat tych, których marzeniem jest nie tylko zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z realizowanym zawodem, ale przede wszystkim doskonalenie i możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych. Obok cennych nagród, indeks Uniwersytetu Przyrodniczego jest tym elementem, który stanowi uwieńczenie sukcesu. Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku, grupa uczniów z trzcianeckiej szkoły okazała się bezkonkurencyjna.
 
W uroczystej inauguracji Olimpiady uczestniczył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, który życzył wszystkim uczestnikom wszelkiej pomyślności w rozwiązywaniu zadań.
 
W bloku produkcji roślinnej I miejsce zajął Michał Piśny, w bloku produkcja zwierzęca po raz kolejny zwyciężył Michał Krawczyk, a II miejsce przypadło Damianowi Wajmanowi. Swoich konkurentów pozostawił w tyle także Emil Lemański, który był najlepszy w bloku mechanizacja rolnictwa. Miejsca trzecie zdobyły Weronika Klorek w bloku weterynaria, najsilniej obsadzonym w tegorocznych zmaganiach, Marta Paleń w architekturze krajobrazu oraz Katarzyna Oleszak w bloku gastronomia.  Szkoła w Trzciance zdobyła tytuł najlepiej merytorycznie przygotowanej placówki, a Michał Krawczyk okazał się najlepszym olimpijczykiem. Tuż po ogłoszeniu wyników gratulacje w imieniu starosty nowotomyskiego laureatom złożyli: Maria Galas - przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego, Tomasz Kuczyński - wicestarosta nowotomyski i Ryszard Napierała sekretarz powiatu nowotomyskiego.
 
Wszystkie te sukcesy nie tylko potwierdzają poziom kształcenia realizowany w trzcianeckim technikum, ale także są świadectwem pasji i determinacji młodych ludzi, którzy są przekonani, iż rozwijanie swojej kariery zawodowej oparte być musi o praktykę i wiedzę, a te dwa elementy od zawsze stanowią ścisłe połączenie w modelu kształcenia realizowanym w tej szkole.
 

Starostowie o dobrej współpracy

  • 20-04-2018
  • Autor: Marzena Matusiak
  • drukuj
W czwartek, 19 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu spotkali się włodarze trzech sąsiadujących z sobą powiatów. O dotychczasowej, szeroko pojętej współpracy, partnerstwie i wymianie doświadczeń między urzędnikami rozmawiali: Ireneusz Kozecki - starosta nowotomyski, Janusz Frąckowiak - starosta wolsztyński, Mariusz Zgaiński - starosta grodziski.
 
Samorządowcy omówili m.in. sprawy funkcjonowania szpitali powiatowych oraz Wydziałów Komunikacji w poszczególnych urzędach. Co istotne, mimo wielu opinii mieszkańców naszych powiatów nie potwierdziły się informacje o różnych interpretacjach, dotyczących funkcjonowania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
 
Starostwie zapowiedzieli kolejne wspólne rozmowy oraz zainicjowanie spotkań między kadrami kierowniczymi urzędów.
 

Przygotowania do nowego roku szkolnego

  • 20-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W środę, 18 kwietnia z inicjatywy starosty nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego zorganizowano we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty - Delegatura w Lesznie szkolenie dla organów prowadzących w zakresie sporządzania arkuszy organizacji szkół i placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019. Leszczyńską delegaturę Kuratorium Oświaty reprezentowali: Tadeusz Waczyński - dyrektor Delegatury oraz wizytatorzy oświaty: Agnieszka Rzepka i Małgorzata Nowacka.
 
Na zaproszenie starosty, odpowiedziały wszystkie gminy tworzące Powiat Nowotomyski, będące organami prowadzącymi i realizującymi zadania oświatowe wynikające z przepisów ustawowych. Temat szkolenia był ważny, zwłaszcza w obliczu aktualnej reformy oświatowej oraz zmian prawa oświatowego. Program szkolenia zawierał prezentację dotyczącą kluczowych zmian prawnych w oświacie oraz dyskusję na tematy, którymi szczególnie zainteresowani byli uczestnicy spotkania.
 
Kończąc szkolenie, starosta podziękował gościom z Leszna za pomoc dla lokalnych samorządów, a włodarzom i przedstawicielom gmin za pozytywny odzew na zaproszenie. Wyraził przekonanie, iż zdobyta wiedza pozwoli organom prowadzącym jak najlepiej przygotować się do nowego roku szkolnego.
 

Międzynarodowy Dzień Inwalidy

  • 17-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 17 kwietnia w Nowotomyskim Ośrodku Kultury w Nowym Tomyślu odbyły się uroczystości z okazji „Międzynarodowego Dnia Inwalidy” pod hasłem: „Niepełnosprawni ale pełnoprawni”, połączone z Powiatową Wystawą Prac Plastycznych Osób Niepełnosprawnych
Z zaproszenia organizatorów – Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Nowym Tomyślu skorzystali m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin, organizacji pozarządowych, instytucji, firm oraz zaprzyjaźnieni seniorzy i osoby niepełnosprawne zrzeszone w kołach PZERiI. W wystąpieniu okolicznościowym Przewodniczący Zarządu Rejonowego PZERiI Zenon Matuszczak wspomniał o realizowanych przedsięwzięciach na rzecz osób niepełnosprawnych oraz podziękował wszystkim tym, którzy na co dzień wspierają działalność osób niepełnosprawnych na terenie Powiatu Nowotomyskiego. Podczas uroczystości domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu wraz z instruktorem terapii zajęciowej Tomaszem Wlekłym zaprezentowali krótkie, humorystyczne przedstawienie o Kopciuszku. W swoim wystąpieniu, starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki podkreślił konieczność likwidowania barier architektonicznych, a tym samym dostosowywania przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnością tak, aby wyrównać szanse dostępności do budynków publicznych. Starosta docenił również zaangażowanie wolontariuszy wspierających osoby niepełnosprawne.
 

Posiedzenie Rady Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

  • 17-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 17 kwietnia w Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu odbyło się posiedzenie Rady Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Podczas spotkania omówiono funkcjonowanie Oddziału Muzeum w Nowym Tomyślu w tym organizacji Szlaku Wikliny, Muzeum Szparaga oraz programu Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Podczas posiedzenia przedstawiono również sprawozdania z działalności Muzeum w 2017 roku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz wójt gminy Miedzichowo Stanisław Piechota.

Kolejna płaszczyzna współpracy

  • 16-04-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W piątek, 13 kwietnia starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki gościł trzech niemieckich lekarzy z zaprzyjaźnionego powiatu Potsdam Mittelmark. Celem wizyty było poznanie specyfiki działania nowotomyskiego szpitala, a w szczególności nowoczesnego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.
 
Delegacja z Niemiec wraz ze starostą nowotomyskim Ireneuszem Kozeckim, kierownikiem Wydziału Organizacyjnego Emilią Michalczak-Woźniak, specjalistą ds. SP ZOZ-u w Nowym Tomyślu Markiem Falkiewiczem, dyrektorem SP ZOZ-u Januszem Nowakiem oraz ordynatorem Oddziału Ortopedii
i Traumatologii Narządu Ruchu Markiem Ratajczakiem zwiedzili nowotomyską lecznicę, a następnie nowotomyską fabrykę narzędzi chirurgicznych Chifa, która w dużym stopniu doposaża nowotomyski szpital. Lekarze mieli możliwość spotkania z prezesem Aesculap Chifa Slawomirem Lukaszykiem oraz zapoznali się z szeroką gamą nowoczesnych zastosowań w medycynie.
 
Na zakończenie wizyty delegacja udała się do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Opalenicy, gdzie porównano oraz omówiono różnice w funkcjonowaniu ZOL-u w Opalenicy oraz odpowiednika w niemieckim Bad Belzig. Spotkanie sprzyjało wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania pomiędzy SP ZOZ w Nowy Tomyślu a EvB Klinikum w Bad Belzig. Jest to kolejna płaszczyzna współpracy pomiędzy Powiatem Nowotomyskim a Powiatem Posdam-Mittelmark.
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.