Dzisiaj jest: Piątek, 26 Kwiecień 2024 Imieniny: Marii i Marcelego
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Festyn pod dobrymi skrzydłami

  • 01-10-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W niedzielę, 30 września w kościele pw. Michała Archanioła w Wytomyślu odbył się odpust i Festyn Parafialny „Pod dobrymi skrzydłami”. Wydarzenie zainicjowała msza święta odpustowa, której przewodniczył ks. Tomasz Buliński. Dalsza część uroczystości odbywała się na terenie przy kościele. Nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych. Na scenie swoje talenty zaprezentowała młodzież i dzieci. Wspólnie z mieszkańcami Wytomyśla i proboszczem ks. Arturem Andrzejewskim świętowała również przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk i starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki.
 

Festiwal smaków w Cichej Górze

  • 01-10-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W sobotę, 29 września w Cichej Górze odbyła się impreza plenerowa „Festiwal smaków”. Wydarzenie utrzymane w stylu biesiady prowadził aktor Piotr Pręgowski - popularny „Pietrek” z serialowego „Rancha”. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły i soliści. Gwiazdą wieczoru był zespół Fanatic. Nie zabrakło również występów Baciarów i Sławomira z Kajrą w wykonaniu mieszkańców Cichej Góry. Na smakoszy czekały pierogi od Solejukowej, pyry z gzikiem z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Top Tomyśla oraz potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dzieci mogły skorzystać z atrakcji sportowych przygotowanych przez Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu. Organizatorami imprezy byli Jarosław i Renata Gumułowie, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu oraz Rada Sołecka wsi Cicha Góra. Partnerzy wydarzenia: przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno -Spożywczego w Szreniawie, Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu i Restauracja „Cztery Pory Roku”.
 

Międzynarodowa wymiana w ZS nr 1 w Zbąszyniu

  • 01-10-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu w dniach 24-28 września projekt wymiany międzynarodowej. Do Polski przyjechali uczniowie i nauczyciele z Niemiec i Ukrainy. W czwartek, 27 września uczniowie spotkali się ze starostą nowotomyskim Ireneuszem Kozeckim i zwiedzali Nowy Tomyśl oraz Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.
 

Gratulacje dla Rancha i Folwarku

  • 25-09-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Rancho Colorado oraz Folwark Wąsowo znalazły się wśród laureatów XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na sukces. Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.” Konkurs nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda ma na celu m.in.: promocję rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, aktywizację gospodarczą mieszkańców wsi, a także ukazywanie przedsięwzięć i dobrych praktyk realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W poniedziałek, 24 września obiekty odwiedził starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki. Zapoznał się z modernizacjami przeprowadzonymi w ramach PROW. Właścicielom Rancha i Folwarku przekazał serdeczne gratulacje i wyrazy uznania.
 
 

Powiatowa debata społeczna na temat bezpieczeństwa

  • 20-09-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj

W środę, 19 września w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu odbyła się powiatowa debata społeczna na temat bezpieczeństwa. Podczas debaty zostały przedstawione nowe narzędzia komunikowania się z Policją, do których należy m.in. aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Ponadto omówiono funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także programu „Dzielnicowy Bliżej Nas".

 

W dalszej części spotkania mieszkańcy zgłaszali swoje problemy i wnioski mogące wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Poruszono m.in. temat oświetlenia przejść dla pieszych w rejonie obwodnicy, złego oznakowania dróg na terenie Nowego Tomyśla, a także zakłócenia spoczynku nocnego w rejonie bloków osiedla Północ.

W wydarzeniu uczestniczyli także samorządowcy, wśród których znalazł się również starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki. To kolejne tego typu spotkanie organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Nowym Tomyślu. Ma ono na celu między innymi włączenie obywateli w wypracowywanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym. Tego typu spotkania pozwalają także na wymianę informacji między Policją a mieszkańcami o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.

Olimpijczycy z terenu Powiatu Nowotomyskiego docenieni! Indywidualny Puchar Polski Kobiet w podnoszeniu ciężarów.

  • 17-09-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Sobota, 15 września upłynęła w Nowym Tomyślu pod znakiem wielu emocji sportowych. W Powiatowym Centrum Sportu odbyła się prezentacja książki Tomasza Siwińskiego pt. „Powiat nowotomyski na olimpijskim szlaku w latach 1912-2016”. Następnie na pomoście bój o Indywidualny Puchar Polski Kobiet w podnoszeniu ciężarów stoczyły czołowe sztangistki w Polsce. To kolejna impreza tak znaczącej rangi, która odbyła się w Nowym Tomyślu.
 
Wydana dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu publikacja przedstawia historię trzynastu sportowców, związanych z Powiatem Nowotomyskim, którzy dzięki otrzymaniu olimpijskich nominacji mogli reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w takich dyscyplinach jak: hokej na trawie (Marek Kruś, Andrzej Ptak), jeździectwo (Zbigniew Ciesielski, Andrzej Kobyliński, Marian Kozicki, Karol Rómmel, Mirosław Szłapka), koszykówka (Stanisław Olejniczak), piłka nożna (Piotr Mowlik), podnoszenie ciężarów (Paweł Najdek, Patrycja Piechowiak) oraz wioślarstwo (Włodzimierz Chmielewski, Tomasz Tomiak). Z tego grona tuż przed rozpoczęciem igrzysk wskutek odniesienia kontuzji wyeliminowany został Zbigniew Ciesielski. Miał on jednak nominację i był traktowany przez PKOL jak olimpijczyk. Czterech z wymienionych sportowców zdobyło olimpijskie medale: dwa srebrne - Marian Kozicki i Piotr Mowlik oraz dwa brązowe - Karol Rómmel i Tomasz Tomiak. Sylwetki olimpijczyków podczas wydarzenia przybliżył autor książki Tomasz Siwiński.
 
Chcąc uczcić dokonania sportowców związanych z Powiatem Nowotomyskim Rada Powiatu Nowotomyskiego przyznała tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego” następującym olimpijczykom: Marianowi Kozickiemu, Stanisławowi Olejniczakowi, Markowi Krusiowi, Piotrowi Mowlikowi, Mirosławowi Szłapka, Tomaszowi Tomiakowi, Pawłowi Najdkowi i Patrycji Piechowiak. Tym tytułem, w dowód uznania dla osiągnięć sportowych i współpracę z Powiatem Nowotomyskim odznaczony został również Szymon Kołecki, mistrz olimpijski z Pekinu. Odznaczenia, przybyłym na spotkanie wręczył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Maria Galas. Za osiągniecia trenerskie nagrodę Powiatu Nowotomyskiego przyznaną przez Zarząd Powiatu Nowotomyskiego otrzymał również Jerzy Nowak - prezes LKS „Budowlani - Całus”. Podziękowania od władz powiatu otrzymał autor publikacji oraz osoby odpowiedzialne za korektę i wydanie książki. Minutą ciszy uczczono zmarłych olimpijczyków: Włodzimierza Chmielewskiego, Zbigniewa Ciesielskiego Andrzeja Kobylińskiego, Andrzeja Ptaka oraz Karola Rómmla. Spotkanie było okazją do otrzymania egzemplarza książki i zdobycia autografów zarówno olimpijczyków jak i autora publikacji.
 
Tuż po promocji książki o olimpijczykach z powiatu nowotomyskiego odbył się Indywidualny Puchar Polski kobiet w podnoszeniu ciężarów. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali: starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner oraz prezes Polskiego związku Podnoszenia Ciężarów Mariusz Jędra. Na pomoście wystartowało 12 zawodniczek. Wśród nich dwie reprezentujące Ludowy Klub Sportowy „Budowlani - Całus” - Patrycja Piechowiak i Paulina Kudłaszyk. Podczas imprezy poprawiono trzy rekordy Polski. Trzecią w historii triumfatorką turnieju o Indywidualny Puchar Polski Kobiet została Małgorzata Wiejak, która minimalnie wyprzedziła Katarzynę Kraskę. Trzecie miejsce zajęła Jolanta Wiór. Patrycja Piechowiak zajęła siódme, a Paulina Kudłaszyk 11 miejsce. Transmisję z zawodów można było zobaczyć w TVP Sport. Swój udział w imprezie zaznaczyły uczennice z ZSRCKU im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance - Gloria Gulczyńska i Zuzanna Kornyło, członkinie zespołu Pieśni i Tańca „Polanie”, które w strojach ludowych wyprowadziły zawodniczki i sędziów na podest.
 
 
 
 
 

ROD Złote Piaski świętował

  • 17-09-2018
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W sobotę, 15 września Rodzinny Ogród Działkowy „Złote Piaski” w Nowym Tomyślu obchodził 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki przekazał na ręce prezesa ogrodu Waldemara Chalasza, okolicznościowy adres oraz bon upominkowy.
 

Uroczysta sesja w Bolewicach

  • 17-09-2018
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W piątek, 14 września Nadleśnictwo Bolewice zorganizowało sesję pn. „Karty z Historii Nadleśnictwa Bolewice na tle Historii Polski w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości”. Wydarzenie to było okazją do przedstawienia ponad stu letniej działalności Nadleśnictwa, a także przywołaniem wspomnień z dawnych lat. Obecny na spotkaniu starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki przekazał na ręce Nadleśniczego Tadeusza Szymańskiego, pamiątkową statuetkę upamiętniająca to wydarzenie.
 

Nowoczesna pracownia chemiczna w „Koperniku”

W środę, 12 września nastąpiło wyczekiwane przez wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, czyli nowotomyskiego „Kopernika”, wielkie otwarcie nowoczesnej i w pełni wyposażonej pracowni chemicznej.

 
czytaj dalej

Międzynarodowy Projekt Wymiany Młodzieży w Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu

  • 12-09-2018
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Poniżej publikujemy informację z ZS nr 1 w Zbąszyniu. W dniach 29.05 - 03.06.2018 roku  młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu oraz ze szkoły  w Werder brała udział w polsko-niemiecko-ukraińskiej wymianie młodzieży w Tarnopolu na Ukrainie. Realizowano projekt „Przez żołądek do wspólnej Europy bez granic”. Autorem, a zarazem koordynatorem projektu był pan wicedyrektor Marek Furman, a opiekunami polskiej grupy młodzieży była pani kierownik szkolenia praktycznego, Urszula Wilkońska oraz pani Renata Śliwa, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu organizacji Polsko - Niemieckiej  Współpracy Młodzieży oraz przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu.
 
Pierwszy etap międzynarodowej współpracy rozpoczął się u naszych sąsiadów na Ukrainie.  W projekcie wzięli udział: Daria Kardyńska, Karina Stefańska, Weronika Burzyńska, Szymon Durczak, Dominik Adamczak i Oleksander Luczeczko. Wymiana miała na celu zapoznanie się z regionalną kuchnią Ukrainy. Przez trzy dni młodzież uczyła się gotować tradycyjne potrawy nie tylko w Koledżu Galickim, ale również w prestiżowych restauracjach prowadzonych przez absolwentów zaprzyjaźnionej ukraińskiej szkoły.
 
Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie naszej szkoły poznali nowych kolegów, nowy język, tradycje i obyczaje. Dla niektórych z nas sam lot samolotem był czymś nowym i bardzo emocjonującym. Z niecierpliwością czekamy na dalszy ciąg projektu, który odbędzie się w Zbąszyniu na przełomie września i października. Tym razem będziemy u nas gościć kolegów z Ukrainy i Niemiec wraz z ich opiekunami. Uważamy, że wyjazd na Ukrainę był bardzo udany. W pamięci pozostaną nam na długo zdobyte doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.
 
 
 
 
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.