Dzisiaj jest: Środa, 8 Maj 2024 Imieniny: Stanisława i Dezyderii
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Najlepsi uczniowie nagrodzeni

  • 13-10-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W czwartek, 12 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej w gościnnych progach Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na zaproszenie starosty nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego odpowiedzieli dyrektorzy i uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Nowotomyski. Wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia stypendiów uczniom oraz wyróżnień dla dyrektorów i nauczycieli. 
 
Stypendia otrzymali następujący uczniowie Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych w Nowym Tomyślu: Weronika Laufer, Sara Przybylak, Marcin Raczkowiak, Patryk Cegielski, Aneta Norek, Weronika Woźna, Oliwia Marciniak.
 
Wśród wyróżnionych z Zespołu Szkół Nr 2 w Nowym Tomyślu znaleźli się: Martyna Borowiak, Ewelina Anna Kujawska, Sara Żmuda, Jaśmina Błażewicz, Patrycja Rudawska, Daniel Stanek, Kecja Kasperska, Maja Łuczak, Magdalena Jarosz, Maria Sędziejowska, Arkadiusz Bartkowiak, Marcin Stachowiak, Jakub Cichy, Martyna Pięta, Klaudia Magdalena Dudek, Roksana Konieczna, Alicja Miarka, Zofia Giersberg, Emilia Kozłowska, Zofia Danuta Koźmiński, Aleksandra Oględzińska, Paulina Nitschke, Aleksandra Białas, Katarzyna Hirschfeld, Natalia Jenek, Emilia Intek, Karolina Gołębiowska, Zuzanna Kaczmarek, Angelika Lewicka, Magdalena Patan, Agata Stawińska, Szymon Feliński, Mikołaj Halasz, Eryk Wittchen, Magdalena Uryzaj.
 
W gronie wyróżnionych uczniów z  Zespołu Szkół Nr 1 w Zbąszyniu byli: Paulina Sobczyk, Malwina Kitta, Natalia Kańduła, Kacper Woźny, Patrycja Niemyt, Estera Chojnacka, Karolina Jaśnikowska, Julia Bedła, Honorata Ratajczak, Daria Klingsporn, Natalia Mikołajczyk, Julia Klarczyk, Marta Lehmann, Paulina Jarosz, Joanna Szelzchen, Maja Stachowiak.
 
Stypendia otrzymali następujący uczniowie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance: Bogumiła Nowak, Beata Wyrwał, Michał Krawczyk, Katarzyna Brzezińska, Monika Rajewicz, Adrian Fagasik.
 
Dalsza część uroczystości kontynuowana była w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych. Starosta wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wszystkim dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat oraz Darii Bąkowskiej i Markowi Tudorowskiemu -  nauczycielom z nowotomyskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych.
 
 
 
 
 
 
 

Opalenicki Dzień Seniora

  • 13-10-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj

W czwartek, 12 października w Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku opaleniccy seniorzy świętowali Dzień Seniora. Uroczystości przyświecały słowa wypowiedziane przez Dalajlamę XIV: Są tylko dwa dni w roku, podczas których nic nie może być zrobione. Jeden nazywany jest wczoraj, a drugi nazywany jest jutrem. Dzisiaj jest odpowiedni dzień na to by kochać, wierzyć, działać, a przede wszystkim żyć”.

 

Oprócz seniorów, wśród zaproszonych na to wydarzenie gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych powiatu, gminy Opalenica, reprezentanci instytucji i organizacji wspierających seniorów. Serdeczne życzenia i słowa uznania do świętujących skierowali starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i przewodnicząca Rady Powiatu Maria Galas.

Tradycyjnie podczas spotkania członkom PZERiI wręczono odznaczenia za szczególne zaangażowanie w jego działalność. Złotą odznaką dużą wyróżniona została Helena Grzeskowiak. Złotymi odznakami małymi wyróżnieni zostali: Danuta
Balcerek, Aniela Kaczmarek, Roman Nożewnik, Krystyna Piotrowska i Teresa Słocińska.

Miłym akcentem było wręczenie życzeń i kwiatów najstarszym członkom stowarzyszenia. W tym gronie znaleźli się: Róża Antkowiak, Anna Czarnuszka, Józefa Ciaszczyk, Janina Fajfer, Anna Hoffmann, Maria Humerczyk, Stanisława Mazurek, Zofia Stachowiak, Alfred Szulc i Halina Tycner.

Dotychczasowy dorobek opalenickiego oddziału PZERiI oraz plany na kolejny rok przedstawiła jej przewodnicząca Sabina Kuderemska. Organizacja liczy 291 członków, którzy chętnie biorą udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach sportowo rekreacyjnych i kulturalnych.

 

 
 
 

Z myślą o osobach starszych

  • 13-10-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W środę, 11 września podczas sesji nadzwyczajnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zaprezentowano różne inicjatywy i aktywności organizacji oraz stowarzyszeń zrzeszających osoby starsze. Debatowano również nad możliwościami wsparcia seniorów. W wydarzeniu uczestniczył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i Zenon Matuszczak - Przewodniczący Zarządu Rejonowego PZERiI w Nowym Tomyślu.
 
 

Na rzecz osób z niepełnosprawnościami

  • 13-10-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 10 października w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu odbyło się pierwsze z zaplanowanych trzech spotkań w ramach realizowanego projektu pt. „Monitoring działań jednostek administracji rządowej i samorządowej w województwie wielkopolskim, w kontekście realizacji praw osób z niepełnosprawnościami i dostosowania do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych”.
 
Realizacja tej inicjatywy pozwoli na dogłębną analizę stanu zastanego i wspólne wypracowanie rekomendacji, które będą mogły być wykorzystane w usprawnieniu podejmowanych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w powiecie nowotomyskim.
 
Powyższe zadanie jest zadaniem zleconym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z aktywnym merytorycznym udziałem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego przez Stowarzyszenie Wspólnota Bona Fide wraz z Fundacją Eurajmonia.
 
W spotkaniu udział wzięli przedstawicie  Starostwa i jednostek podległych, przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawicie ww. fundacji.
 

Podziękowali Powiatowemu Inspektorowi Weterynarii

  • 13-10-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 10 października podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki podziękował za lata współpracy przechodzącemu na emeryturę Powiatowemu Inspektorowi Weterynarii - Panu Tomaszowi Jurkiewiczowi, który również pełni funkcję członka komisji. W tak ważnym dniu, oprócz podziękowań za pracę nie zabrakło także życzeń, by nowy etap życia przeżywany był w dobrym zdrowiu, pogodzie ducha oraz wśród życzliwych ludzi.
 

Mamy wicemistrza Europy!

  • 25-09-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W niedzielę 24 września, w siłowni LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl, zebrała się spora grupa kibiców i przyjaciół nowotomyskich ciężarów. Wszyscy przyszli by wspólnie, na żywo, zobaczyć transmisję internetową że startu Martina Stasika w Mistrzostwach Europy do lat 17 w Kosowie.
 
To miał być pierwszy start Martina na ME, wśród siedemnastolatków. Wszyscy zastanawiali się, jak poradzi sobie w tej rywalizacji nowotomyski sztangista. Wśród oczekujących na wynik startu była pani Justyna, mama Martina i oczywiście pierwszy trener Jerzy Nowak. - Analizując ostateczne listy startowe, było wiadomo że nasz zawodnik będzie walczył przede wszystkim z reprezentantem Turcji. Turek miał lepsze pierwsze podejście w rwaniu, za to Martin miał mocniej zaczynać w podrzucie. Oczywiście nerwy były, bo w sporcie indywidualnym wszystko może się zdarzyć. Często dużo zależy od dyspozycji dnia. Ja wierzyłem w Martina i w trenera kadry Wojciecha Geska. W klubie zrobiliśmy wszystko, żeby ten start wyszedł jak najlepiej. Wysłaliśmy nawet do Prisztiny, na koszt „Budowlanych - Całus”, jednego z klubowych trenerów - Adriana Pawlickiego - powiedział Jerzy Nowak.
 
Martin Stasik zaczął rwanie od 97 kg, które spokojnie zaliczył. Nerwy zaczęły się, jak trener kadry narodowej zaordynował w drugim podejściu 100 kg. Podejście to było atakiem na rekord Polski i zostało zaliczone bez większego problemu. Widać było, że Martin jest dobrze przygotowany do najważniejszej imprezy  tym roku. Trzecie również udane podejście to atak na 102 kg. Pierwszy start w nowej kategorii wiekowej i od razu dwa
razy pobity rekord Polski, oraz zdobyty srebrny medal w boju rwania.

Złoto w tym boju, zdobył wspomniany Turek, który poradził sobie z ciężarem 107 kg, wygrywając z naszym zawodnikiem o 5 kg. Wszystko miało się rozegrać w podrzucie, w którym najmocniejsze pierwsze podejście miał mieć nowotomyślanin. Praktycznie zaliczenie pierwszego podejścia do 123 kg, dawało Martinowi srebrny medal. Niestety nie wszystko poszło tak, jakby wszyscy sobie tego życzyli. Martin wstał z tym ciężarem, jednak niestety zanim wybił sztangę do góry, ta go przymroczyła i z tego powodu wybicie sztangi nie wyszło. Niestety rywale zaczęli podwyższać swoje ciężary, tak że Martin nie miał zbyt wiele czasu na regenerację sił. Drugie podejście do tego samego ciężaru, również nie zostało zaliczone. Sytuacja stała się naprawdę groźna, została tylko jedna szansa, by Martin był klasyfikowany w dwuboju. Wtedy trenerzy poszli va banque, podwyższając ciężar do 125 kg. Taki ruch dał naszemu zawodnikowi czas na odpoczynek, ponieważ było kilku zawodników, którzy podchodzili do mniejszego ciężaru.
 
Nie powiem, żebym był spokojny przed tym ostatnim podejściem - powiedział Jerzy Nowak - to nie była łatwa sytuacja. Dwa podejścia nie zaliczone, ostatnia szansa, a na dodatek zaordynowany ciężar był atakiem na rekord Polski w podrzucie. Martin musiał mieć stalowe nerwy. Powiem szczerze, że aż bałem się patrzeć w ekran telewizora. Kibice w Polsce, którzy oglądali transmisję z mistrzostw Europy, w tym momencie zamarli przed komputerami i telewizorami. Wszyscy jednak mieli duże nadzieje, bo Martin po tym odpoczynku wszedł na pomost z duża energią i widoczną na twarzy determinacją. Jaki był wynik tego boju? Rekord Polski w kategorii do 56 kg wśród siedemnastolatków w podrzucie od tej chwili wynosi 125 kg i należy do Martina Stasika! Wszyscy obecni na siłowni w Nowym Tomyślu, głośno odetchnęli, słysząc głos polskiego sędziego - spikera, pana Bogusława Mokranowskiego - podejście zaliczone!
 
Po dwóch latach startów w ME w gronie piętnastolatków i dwóch zdobytych brązowych medalach, Martin Stasik w pięknym stylu, ze wspaniałym wynikiem, rekordami Polski w rwaniu (102 kg), podrzucie (125 kg) i dwuboju (227 kg), został wicemistrzem Europy juniorów do lat siedemnastu. LKS „Budowlani - Całus” Nowy Tomyśl, ponownie pokazali, że praca w klubie jest wykonywana wzorowo. Nieprzerwanie od 2013 roku, nowotomyscy sztangiści przywożą medale z mistrzostw świata i Europy. Z pewnością, jest to w tej chwili najbardziej utytułowany klub sportowy naszego terenu.
 
LKS „Budowlani - Całus” Nowy Tomyśl
 

Dyskutowali o potrzebach osób z niepełnosprawnościami

  • 19-09-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W poniedziałek, 18 września w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu - Marcinem Bramborem oraz Kierownikiem Zespołu Świadczeń i Rehabilitacji - Łukaszem Nyczkowskim. Omówiono zasady współpracy Centrum z Powiatową Społeczną Radą do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Ponadto przedstawione zostało sprawozdanie za rok 2016 z realizacji Powiatowego Programu Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Nowotomyskim na lata 2016 - 2026.
 
Członkowie PSRON poinformowani zostali o udziale Powiatu w monitoringu pn. „Monitoring działań jednostek administracji rządowej i samorządowej w województwie wielkopolskim w kontekście realizacji praw osób z niepełnosprawnościami i dostosowania do postanowień konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”, który realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od kwietnia 2017 r. do marca 2019 r. oraz osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu. Przedstawione zostały również korzyści z udziału w ww. programie dla instytucji.
 
Poruszony został również temat zorganizowania corocznego spotkania informacyjno-szkoleniowego z organizacjami pozarządowymi. Ustalono, że w tym roku ww. spotkanie odbędzie się w Powiatowym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, które mieści się w kompleksie budynków Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu. Rozmowy dotyczyły również przygotowania nowego „Programu Współpracy Powiatu Nowotomyskiego z fundacjami i organizacjami pozarządowymi w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na lata 2018 – 20 …”.
 
Członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali i nie wnieśli uwag do projektu uchwały Rady Powiatu Nowotomyskiego zmieniający uchwałę nr XXII/190/2017 z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie Powiatu Nowotomyskiego, na które zostaną przeznaczone środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2017 roku.  
 
Spotkanie było również okazją do złożenia życzeń i gratulacji nowemu dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu.
 

78 rocznica napaści ZSRR na Polskę

  • 19-09-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W niedzielę, 17 września w Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Obchody rozpoczęły się w kościele ojców Franciszkanów.
Po zakończonej mszy św. spod Pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie w imieniu mieszkańców wiązankę kwiatów złożył Wojewoda Wielkopolski, ruszył ulicami miasta Marsz Pamięci. Uczestnicy przeszli przez pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Tam odbyły się główne uroczystości z asystą wojskową, gdzie parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych i kombatanckich, młodzież - oddali hołd ofiarom Sybiru. Obecny na uroczystościach starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki w imieniu mieszkańców Powiatu Nowotomyskiego złożył wiązankę kwiatów.
 
 

80 lat "Wesela Przyprostyńskiego"

  • 19-09-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W sobotę, 16 września starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki uczestniczył w jubileuszu 80-lecia zespołu ludowego z Przyprostyni założonego przez legendarną Antonię Woźną.
Zespół „Wesele Przyprostyńskie” powstał w 1937 roku i corocznie odtwarza miejscowy obrzęd weselny. Obchody 80 - lecia powstania „Wesela Przyprostyńskiego” rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, następnie ulicami Zbąszynia przejechały powózki konne. Część oficjalna wydarzenia kontynuowana była w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu, gdzie odbył się niemal dwugodzinny występ zespołu. Następnie zaproszeni goście obecni na uroczystości złożyli Jubilatom życzenia oraz gratulacje. Starosta nowotomyski na pamiątkę tak zacnego jubileuszu przekazał grawerton upamiętniający 80-lecie "Wesela Przyprostyńskiego".
 
 
 
 

O wiklinie w Lichtenfels

  • 19-09-2017
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
W dniach 16-17 września 2017 roku delegacja w składzie wicestarosta Tomasz Kuczyński, dyrektor Powiatowego Centrum Sportu Jakub Skrzypczak, pełnomocnik ds. SP ZOZ Marek Falkiewicz, Komisarz IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa Nowy Tomyśl 2019 Andrzej Pawlak oraz sekretarz Festiwalu Marzena Szułczyńska - uczestniczyła w spotkaniu z władzami lokalnymi miasta Lichtenfels - burmistrzem Andreasem Hügerich.

Oficjalna część rozmów odbyła się na Zamku Lichtenfels, podczas której wicestarosta Tomasz Kuczyński przedstawił treść listu intencyjnego skierowanego do lokalnych władz. Zawarto w nim proponowane płaszczyzny przyszłej współpracy m. in.: wspieranie kontaktów między szkołami zawodowymi, rozwój kontaktów między organizacjami sportowymi i instytucjami kulturalnymi, pomoc i współpraca w zakresie rozwoju gospodarczego obu powiatów. Istotnym punktem spotkania była prezentacja założeń organizacyjnych IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który odbędzie się w Nowym Tomyślu w 2019 roku. Prezentacji dokonał komisarz Festiwalu - Pan Andrzej Pawlak, który jednocześnie zaprosił lokalną organizację plecionkarską do współorganizowania Festiwalu w charakterze partnera instytucjonalnego. Lichtenfels jest znaczącym w Europie ośrodkiem kształcenia zawodowego plecionkarzy i kultywowania tradycji plecionkarskiej.

Po oficjalnym spotkaniu delegacja miała okazję uczestniczyć w corocznym festiwalu plecionkarskim połączonym z trzydniowym tradycyjnym jarmarkiem. Uczestnikami festiwalu są plecionkarze z całej Europy będący gośćmi poprzednich edycji Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, jakie miały miejsce w Nowym Tomyślu.

Drugi dzień pobytu w Lichtenfels był okazją do obejrzenia wystawy 7 Salix & 7 Plejaden w Zamku Lightenfels oraz zwiedzenia niemieckiego Muzeum Plecionkarstwa w Michelau. Bogate zbiory Muzeum będące reprezentacją światowej kultury plecionkarskiej będą prezentowane podczas IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa Nowy Tomyśl 2019.

Marzena Szułczyńska

 

 

 

 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.