Dzisiaj jest: Niedziela, 28 Kwiecień 2024 Imieniny: Pawła i Walerii
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook Logo: UE
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Nowoczesne laboratorium w Zbąszyniu

  • 24-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W środę, 19 maja starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński wraz z burmistrzem Zbąszynia Tomaszem Kurasińskim oraz sekretarzem Zbąszynia Marcinem Hoffmanem złożyli wizytę w nowo powstałym laboratorium GENERICA w Zbąszyniu. 
 
Zdjęcie przedstawiające wnętrze laboratorium. 
 
 
Specjalizuje się ono w przedklinicznej ocenie właściwości biofarmaceutycznych różnych postaci leku na podstawie zaawansowanych badań dostępności farmaceutycznej w symulowanych warunkach fizjologicznych. Posiadana infrastruktura pozwala na świadczenie usług badawczo-rozwojowych dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej i weterynaryjnej, a także umożliwia prowadzenie wspólnych projektów badawczych z jednostkami naukowymi i przemysłem.
 
Pomysł na laboratorium GENERICA zrodził się w 2016 roku i uzyskał aprobatę inwestora (Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Zbąszyniu). Następnie przygotowany i złożony został wniosek „Budowa i wyposażenie infrastruktury do opracowania i wdrażania innowacyjnych metod badania uwalniania służących do przedklinicznej oceny właściwości biofarmaceutycznych postaci leków generycznych” do konkursu nr RPWP.01.02.00-IZ-00-30-001/16 dla Działania 1.2 „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski” WRPO na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego. Projekt ten został oceniony pozytywnie i uzyskał rekomendację do dofinansowania. W pierwszym kwartale 2017 podpisano umowę na realizację projektu, a 16 maja 2017 nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę laboratorium i rozpoczęcie realizacji prac infrastrukturalnych. W październiku 2017 udział w V Kongresie Przedsiębiorczości, przyniósł wyróżnienie w postaci Polskiej Nagrody Innowacyjności. Po roku budowy, wyposażeniu laboratorium w unikalną aparaturę analityczną oraz skompletowaniu wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu, przystąpiono do realizacji etapów prac badawczo-rozwojowych w ramach projektu. Jego zwieńczeniem była organizacja Dni Otwartych Funduszy Europejskich połączona z możliwością zwiedzania naszego laboratorium badawczo-rozwojowego.
 
Lata 2018-2020 to okres rozbudowy laboratorium o obszar wytwarzania. Uzyskano dofinansowanie projektu pt.: „Inwestycja w środki trwałe w celu wdrożenia wyników prac B+R oraz innowacyjnych rozwiązań przy produkcji wyrobów farmaceutycznych” w ramach Działania 1.5. Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw WRPO na lata 2014-2020. Ta infrastruktura badawcza umożliwia rozwój własnych wyrobów medycznych, które Regionalne Centrum Zdrowia tworzy na bazie posiadanej technologii wytwarzania kolagenu kosmetycznego pochodzenia rybiego. W latach 2019-2022 realizowany jest projekt pt.: „Opracowanie technologii wytwarzania wraz z oceną kliniczną nowych opatrunków absorpcyjnych na bazie rybiego kolagenu do leczenia ran o różnej etiologii” współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
 
 
 
 

Fotowoltaika dla powiatowej oświaty

  • 24-05-2021
  • Autor: Marek Nyćkowiak
  • drukuj
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego zdecydował o ważnej inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii. Postawiono na energię z promieni słonecznych. W pierwszym etapie montaż instalacji fotowoltaicznych zaplanowano i zrealizowano w czterech powiatowych jednostkach oświatowych. Powstało pięć instalacji o mocy od 14,06 kWp do 30,4 kWp i o łącznej mocy niemal 100 kWp.
 
Wydatki na energię elektryczną to jeden z największych wydatków pozapłacowych w powiatowych jednostkach oświatowych. Średnioroczny koszt zużycia energii elektrycznej wynosi około 0,45 mln złotych, stąd pojawił się pomysł na choćby częściową redukcję wydatków. Ważnym impulsem okazała się również chęć zainicjowania produkcji tzw. zielonej energii w budynkach użyteczności publicznej w powiecie nowotomyskim.
Lokalizacja instalacji wybrana została na zasadzie optymalnego położenia powierzchni dachowej względem ekspozycji promieni słonecznych. Największa instalacja o mocy 30,4 kWp umieszczona została na skośnym dachu budynku gospodarczego, natomiast pozostałe cztery umieszczone zostały w tzw. systemie balastowym na dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu. Panele fotowoltaiczne umieszczone zostały na połaciach dachowych w kierunku najbardziej efektywnej orientacji południowej odchylonej niekiedy w kierunku zachodnim lub wschodnim.
                Podkreślić należy entuzjazm i zaangażowanie, jakim wykazali się dyrektorzy wytypowanych jednostek oświatowych, w których doszło do realizacji zadania. Łączna kwota, jaką szkoły i placówki przeznaczyły na dostawę i montaż instalacji to 380.000,00 złotych. Dyrektorzy szkół i placówek przyjęli decyzję Zarządu Powiatu z satysfakcją i doprowadzili do realizacji pięciu instalacji w następujących jednostkach:
  • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance – instalacja o mocy 30,4 kWp
  • Zespół Szkół Nr 1 w Nowym Tomyślu – instalacja o mocy 19,76 kWp
  • Zespół Szkół Nr 1 w Zbąszyniu – instalacje o mocy 20,52 kWp i 14,06 kWp
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zbąszyniu – instalacja o mocy 15,2 kWp
Wybór usytuowania systemów fotowoltaicznych poprzedzony został dogłębną analizą, której finalnym wyrazem były opracowane projekty techniczne dla każdej z pięciu instalacji. Wielkość zainstalowanych mocy pozwoli na produkcję energii odnawialnej na poziomie od 20% do 70% rocznego zapotrzebowania poszczególnych jednostek. Aktualnie, szkoły i placówki oświatowe, w których zainstalowano systemy fotowoltaiczne wnioskują o status Prosumenta, co oznacza, że nadwyżka energii wytworzona przez panele słoneczne i niewykorzystana na bieżąco w jednostce odsyłana jest do sieci i następnie rozliczana na warunkach określonych przez operatora energetycznego.
Jak powiedział Andrzej Wilkoński – Starosta Nowotomyski: Bardzo cieszymy się, że nasze plany odnośnie tzw. zielonej energii mogły się ziścić. Mam nadzieję, że to dopiero początek inwestycji powiatu w energię odnawialną. Zarząd Powiatu po dokonaniu rocznej analizy efektywności instalacji fotowoltaicznych podejmie decyzję w sprawie dalszych przedsięwzięć w tej dziedzinie.
Z kolei Karol Banach – właściciel firmy ELEKTRO-FLESZ i wykonawca instalacji fotowoltaicznych powiedział, że ta inwestycja to cenny krok w stronę zwiększenia produkcji energii odnawialnej na terenie powiatu nowotomyskiego, ale też przemyślany krok biznesowy samorządu, który pozwoli na istotne zmniejszenie kosztów poboru energii konwencjonalnej.
Podstawowe dane techniczne:
  • Liczba instalacji: 5
  • Łączna moc zainstalowana: 99,4 kWp
  • Łączna liczba modułów fotowoltaicznych: 263 sztuki
  • Łączna powierzchnia modułów: 479 m²
  • Planowana roczna produkcja energii: 102.020,2 kWh (102,02 MWh)
  • Planowana roczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla CO₂: 47.886 kg (47,88 t)
Przykłady ilustrujące efektywność:
  • Roczne uniknięcie emisji CO₂ równa się możliwości wchłonięcia dwutlenku przez 5671 drzew
  • Roczna produkcja energii pozwoliłaby świecić żarówce 100W przez 1.020.202 h = 42.508 dni = 116,5 lat
  • Żelazko o mocy 2000 W podejmowałby pracę 51.010 razy przez 1 godzinę prasowania
Samorząd powiatowy stoi na stanowisku, iż popularność alternatywnych źródeł energii wśród gospodarstw domowych jak i podmiotów gospodarczych nie może pozostać bez odpowiedzi wśród lokalnych samorządów. Dlatego sądzimy, że w najbliższym czasie większa liczba budynków użyteczności publicznej zostanie wyposażona w różnego rodzaju instalacje z zakresu odnawialnych źródeł energii.
 
Marek Nyćkowiak - dyrektor PCUW w Nowym Tomyślu
 
 

O jeżach z "Jeżykami"

  • 21-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Wiele osób zwraca uwagę na znaki „Uwaga jeże”, które znajdują przy opalenickich drogach. Niewielu jednak wie, że ich ustawienie stało się faktem głównie dzięki zaangażowaniu najmłodszych mieszkańców gminy. Realizując projekt TOekoMYŚL pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu postanowili zainteresować się tematem.
Za pomysł i realizację jeżowego projektu wzięli się już w ubiegłym roku milusińscy z Przedszkola nr 2 „Kolorowy Zamek” w Opalenicy. 
 
Zdjęcie grupy Jeżyków z Przedszkola nr 2 w Opalenicy.
 
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, dyrekcji, rodziców oraz władz samorządowych miasta udało się w 2020 roku zrealizować bardzo ciekawy „jeżowy heppening”. Na ulicach rozłożono kamienie w miejscach, gdzie jeże były widywane. Przy przedszkolu powstał także „Rezerwat dla jeży”. Więcej o tych ekologicznych, jeżowych działaniach opowiedzą bohaterowie naszego filmu.
 
 

Wywalczyli 13 medali

  • 19-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
W dniach 13-16 maja w Siedlcach odbyły się Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia LZS. Klub LKS „Budowlani-Całus” reprezentowało 47 zawodników. Na podium stanęło 13 sztangistów z nowotomyskiego klubu, zdobywając trzy złote, trzy srebrne oraz siedem brązowych medali.
 
 
Zdjęcie grupowe.
 
Medale złote wywalczyli:
Maciej Tomaszewski (kat. do 45 kg do lat 15), Adrian Krupa (kat. 61 kg do lat 15), Dawid Lisiak (kat. 73 kg do lat 15)
 
Srebrne:
Daria Gruszkiewicz (kat. 71 kg do lat 17), Kacper Dziamski (kat. 89 kg do lat 17), Patryk Ruciak (kat. 96 kg do lat 15)
 
Brązowe:
Joanna Stryszak (kat. 55 kg do lat 15), Oliwia Nowak (kat. 71 kg do lat 15), Patrycja Górna (kat. 59 kg do lat 17), Paulina Michalska (kat. 64 kg do lat 17), Martyna Rosolska (kat. 71 kg do lat 17), Nikola Cebernik (kat. 76+ do lat 15) Julian Błaszczyk (kat. do 49 kg do lat 15)
Ponadto „Budowlani” zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej na tym turnieju. Jak napisali na swoim profilu Facebook: „Chcemy podziękować naszym wspaniałym Zawodnikom i Trenerom za świetne mistrzostwa i liczymy na jeszcze więcej podczas październikowych otwartych Mistrzostw Polski, które najprawdopodobniej odbędą się w Nowym Tomyślu”.
 
 
 
 

„Dotacja na Twoją firmę”

  • 19-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Informujemy, że od stycznia 2021 r. Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. we współpracy z Partnerami – Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie oraz Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim realizuje projekt pn. „Dotacja na Twoją firmę”, dzięki któremu aż 314 osób z całej Wielkopolski otrzyma dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz finansowe wsparcie pomostowe przez 12 pierwszych miesięcy jej prowadzenia.
 
 
Plakat informujący o naborze.
 
Drugi i ostatni nabór zgłoszeń w postaci formularzy rekrutacyjnych w projekcie rozpoczyna się już 7 czerwca 2021!
Projekt oferuje:
1. Bezzwrotną dotację na uruchomienie swojej firmy w kwocie 20.528,00 PLN
2. Wsparcie pomostowe na pokrycie kosztów jej funkcjonowania w pierwszych 12 miesiącach w wysokości:
– 1 514,50 PLN netto/miesiąc – podstawowe wsparcie pomostowe dla osób zakwalifikowanych do otrzymania dotacji;
albo
– 2 152,00 PLN netto/miesiąc – wsparcie pomostowe w przypadku założenia działalności w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) lub w branżach w obszarze inteligentnych specjalizacji (smart specialisation).
Minimalna kwota WKŁADU WŁASNEGO wynosi 2.522,00 PLN.
Projekt skierowany jest do OSÓB PRACUJĄCYCH, ale również niepracujących z terenu województwa wielkopolskiego powyżej 30. roku życia, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą i jednocześnie należą do jednej z następujących grup:
▪ osoby ubogie pracujące;
▪ osoby zatrudnione na umowach o pracę krótkoterminowych lub pracujące w ramach umów cywilno-prawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają 120% wysokości minimalnego wynagrodzenia (w odniesieniu do miesiąca poprzedzającego dzień przystąpienia do projektu);
▪ bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat wymagający wsparcia, nie należący do osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach, imigrantów i reemigrantów oraz osób odchodzących z rolnictwa i ich rodzin;
▪ osoby bezrobotne, osoby bierne zawodowo w wieku 30 lat i więcej, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. osoby spełniające jeden z warunków (osoby długotrwale bezrobotne, osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach);
▪ imigranci oraz reemigranci;
▪ osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny.
 
 

Ogłoszenie III edycji otwartego konkursu ofert na 2021 rok

  • 19-05-2021
  • Autor: Anna Albrecht
  • drukuj
Zarząd Powiatu Nowotomyskiego ogłasza III edycję otwartego konkursu ofert na realizację, w formie wspierania, zadań publicznych w 2021 roku z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
 
Wysokość środków publicznych przekazanych na realizację ww. zadań w III edycji otwartego konkursu ofert w 2021 r. wynosi 15 000,00 zł.
 
Okres realizacji zadań – od 1 lipca do 15 grudnia 2021 r. 
 
Oferty można składać do 14 czerwca 2021 roku (decyduje data wpływu do Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu).
 
Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w niniejszym konkursie określone zostały w ogłoszeniu (dokument dołączony jako załącznik).
 
ZAŁĄCZNIKI:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zarząd Powiatu Nowotomyskiego informuje

  • 18-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami Zarząd Powiatu Nowotomyskiego informuje o ogłoszeniu ll przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego, składającej się z działek nr: 139/3, 140/6, 140/7, 140/8, 140/9, 140/10 i 140/11 o łącznej powierzchni 1,2340 ha, położonej w Trzciance.
 

Zarząd Powiatu Nowotomyskiego informuje

  • 18-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami Zarząd Powiatu Nowotomyskiego informuje o ogłoszeniu przetargu ustnego nieograniczonego na dzierżawę, na czas nieoznaczony, na cele rolne, części nieruchomości niezabudowanej składającej się z działek nr 376/1 i 201/3, stanowiącej własność Powiatu Nowotomyskiego położonej w Starym Tomyślu.
 

Z gratulacjami dla laureatów

  • 18-05-2021
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
We wtorek, 18 maja w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im gen. D. Chłapowskiego w Trzciance obyło się spotkanie z uczniami, którzy zostali laureatami eliminacji okręgowych XLIV 2020/21 edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (OWiUR) dla uczniów szkół średnich, które odbyły się 23 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
 
Eliminacje przeprowadzone zostały w dziewięciu blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, ochrona i inżynieria środowiska, technologia żywności, gastronomia, leśnictwo i weterynaria. W zmaganiach wzięło ostatecznie udział 128 uczniów z 38 szkół średnich z sześciu województw. Młodzież z trzcianeckiej szkoły zdeklasowała rywali, zdobywając czołowe miejsca w poszczególnych blokach. Wyróżnienie JE Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla najlepszej szkoły zdobył Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. gen. D. Chłapowskiego w Trzciance. Najlepsi w danych blokach uczniowie będą reprezentować szkołę w eliminacjach centralnych, które odbędą się w dniach 28-29 maja na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
 
Tak szczególne osiągnięcia nie mogły zostać niezauważone. Najlepsze życzenia dyrektor szkoły Izabeli Kałek, gronu nauczycielskiemu i laureatom przekazali przedstawiciele: samorządu powiatu nowotomyskiego, gminy Kuślin, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Zarządu i Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W imieniu władz samorządowych powiatu nowotomyskiego listy gratulacyjne i upominki na ręce dyrektor szkoły i uczniów przekazali członkowie Zarządu Powiatu Nowotomyskiego: Edwin Pigla, Konrad Drąg, Patryk Kąkolewski oraz dyrektor Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Nowym Tomyślu Marek Nyćkowiak.
 
- Jestem dumna z faktu, że nasza młodzież po raz kolejny zajęła czołowe miejsca w tak prestiżowym konkursie. Jest to zasługa kompetentnej i profesjonalnej kadry. Dziękuję również za wsparcie, jakie otrzymujemy od powiatu nowotomyskiego, który jest organem prowadzącym naszej szkoły. Udało się w ostatnim czasie wyremontować kotłownię w internacie, pomalować wiele pomieszczeń, zakupić profesjonalny multimedialny sprzęt  i założyć panele fotowoltaiczne na oborze. Ta przychylność organu prowadzącego, bogata baza dydaktyczna i profesjonalna kadra  procentują m.in. takimi sukcesami – powiedziała Izabela Kałek - dyrektor ZS RCKU w Trzciance.
 
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Laureaci eliminacji okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych:
1. Błachowiak Kacper - blok: produkcja roślinna- miejsce I
2. Pietrucha Łukasz - blok: produkcja roślinna - miejsce II
3. Netter Julia - blok: produkcja zwierzęca - miejsce VI
4. Batura Franciszek - blok: produkcja zwierzęca - miejsce V
5. Olszewski Witold - blok: produkcja zwierzęca - miejsce I
6. Migdałek Marceli - blok: architektura - krajobrazu - miejsce II
7. Wencka Sandra - blok: architektura krajobrazu - miejsce I
8. Piechota Kacper - blok: mechanizacja rolnictwa - miejsce I
9. Szmyt Jakub blok: mechanizacja rolnictwa - miejsce VI
10. Nowak Julia blok: technologia żywności - miejsce I TEMATYKA: PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY
11. Swiderek Kinga blok: technologia żywności - miejsce II TEMATYKA: PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY
12. Zerbe Agnieszka blok: gastronomia - miejsce I
13. Szulc Paulina - blok: weterynaria - miejsce III
14. Wrembel Zuzanna - blok: weterynaria - miejsce II
15. Kornyło Zuzanna blok: weterynaria - miejsce V
 
 

Chrońmy pszczoły

  • 13-05-2021
  • Autor: Krystian Dybek
  • drukuj
Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przypomina, że nieprawidłowe wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin, niesie za sobą duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy!
 
 
 
List Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.
 
 
Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.